Suchý beton

Suchý beton
Aktualizováno: 18.10.2023

Suchý beton je obecné označení pro beton nebo i betonový potěr, který neobsahuje přidanou záměsovou vodu. Je v něm obsažena pouze vlhkost z kameniva. Suchý beton je v podstatě směs, která obsahuje kamenivo, cement a další možné přísady, například výztužná vlákna. Před použitím na stavbě by se měl přemíchat v míchačce.

Vyrábí se v konzistenci S1 a díky tomu se prakticky může převážet v nákladních automobilech s korbou (sklopkou). Přesto jak obsahuje nějakou vlhkost z kameniva, tudíž jeho doba zpracování je stejná jako u zavlhlých betonů nebo potěrů, což je zhruba v rozmezí 2-3 hodiny od namíchání. Opět vše může ovlivnit teplota a okolní prostředí, kdy při vyšších teplotách dochází k rychlejšímu odpařování vody, čímž se doba bude přirozeně zkracovat a je nutné k tomu přihlédnout. 

Typy suchého betonu (betonových směsí):

  • hotová suchá betonová směs
  • hotová suchá plastická betonová směs
  • betonová suchá opravárenská směs
  • suchá betonová směs pro podlahy
  • suchá drenážní betonová směs

V betonové směsi je přidáno minimum vody a má sušší konzistenci. Nejčastěji je používá pro betonování podlah, sloupků plotu, ale i obetonování zahradního bazénu a poslouží i pro osazení obrubníků, například pro zahradní dlažbu.

Možností je daleko více a je rozhodně vhodný do míst, kde se prakticky bude počítat s tím, že si betonová směs pomůže tím, že si doslova natáhne vlhkost ze země. Také se ale musí počítat s tím, že zde nebudou nároky na větší zatížení se zaměřením na únosnost a pevnost.

Suchý beton obsahuje jemnější plnivo a zase více cementu, díky čemuž lze dosáhnout přesnější roviny. Betonové směsi se dají rovněž zakoupit v pytlích, což je výhodné pro betonování menších ploch.

Nejvhodnější teplotou pro ukládání suchého betonu je rozmezí mezi 15°C – 25°C. Svoji roli hraje i dostatečně vysoká vlhkost vzduchu. Při vyšších teplotách lze beton chránit přikrytím PE folií. Určitě je dobré se vyvarovat nižších teplot, které budou na hraně bodu mrazu, kdy by mohlo dojít k zastavení procesu tvrdnutí betonu a tím k jeho znehodnocení.

Kalkulátor betonu – nezávazná poptávka

+ přidat další tvar
čtverec obdélník trojuhelník pravoúhlý trojuhelník lichoběžník rám núhelník núhelník kolo

Celkový objem: 0,0 m3

%
Mix
Přijede cca: 0 mixů

Celkový objem: 0,0 m3

%
Mix
Přijede cca: 0 mixů
Použití:
Celkový objem:
%
Použití:
Přijede cca: 0 mixů
Přílohy:
Beton Vám dovezeme na stavbu. Vlastní doprava, přijedu si pro beton sám.
Ano, potřebuji beton čerpat. Ne, nepotřebuji beton čerpat.