Vláknobeton a drátkobeton

Podstatou vláknobetonu jsou rovnoměrně rozptýlená vlákna, která zlepšují jeho vlastnosti a která jsou zapracována do čerstvého betonu již v betonárně.

Vlákna mohou být vyrobena z různých materiálů a liší se i tvarem a rozměry. Nejčastěji se používají vlákna polymerová, polypropylénová a vlákna ocelová. Beton obohacený ocelovými vlákny se nazývá drátkobeton.

Vláknobeton

Vláknobetony jsou betonové směsi, které jsou při výrobě na betonárně skupiny CEMEX obohaceny o vlákna polypropylénová. Ta zachycují napětí vytvářené objemovými změnami betonu a omezují nebo zcela zabraňují vzniku trhlin. Vlákna zabraňují opadávání betonu v okrajových částech konstrukce a celkově zlepšují soudržnost betonu v detailech, například na hranách. Polymerová nebo polypropylénová vlákna však nemohou nahradit klasickou ocelovou konstrukční výztuž betonu.

Drátkobeton

Výhodou drátkobetonu je, obdobně jako u vláknobetonu, omezení vzniku smršťovacích trhlin a deformací betonu. Rozptýlená ocelová vlákna však mohou, na rozdíl od vláken polypropylénových, v určitých případech nahradit klasickou betonářskou výztuž. Volbou drátkobetonu je možné snížit riziko nesprávného vyztužení nebo posunutí výztuže, například při hutnění betonu. Volbou betonu s rozptýlenou výztuží místo běžné výztuže se výrazně zrychluje postup výstavby.

dratkobetonPoužité množství drátků se pohybuje mezi 20 - 40 kg/m3 v závislosti na typu drátků, pevnostní třídě použitého betonu a požadované hodnotě vyztužení.

Drátkobetony se úspěšně uplatňují v konstrukcích podlah a v základových deskách obytných domů i veřejných staveb, v průmyslových podlahách, v subtilních konstrukcích s omezeným použitím klasické výztuže.

Výhody

  • Omezení vzniku trhlin a deformace betonu
  • Zabránění opadávání betonu v okrajových částech konstrukce
  • Větší soudržnost betonu

Kalkulátor betonu – nezávazná poptávka

+ přidat další tvar
čtverec obdélník trojuhelník pravoúhlý trojuhelník lichoběžník rám núhelník núhelník kolo

Celkový objem: 0,0 m3

%
Mix
Přijede cca: 0 mixů
Mix
Což je cca: 0 míchaček
Zadejte tvar a rozměry plochy, kterou potřebujete vybetonovat, vyberte způsob použití, a náš kalkulátor betonu se postará o vše ostatní, včetně odeslání poptávky, přičemž minimální objem vaší poptávky je 1m3.

Celkový objem: 0,0 m3

%
Mix
Přijede cca: 0 mixů
Mix
Což je cca: 0 míchaček
Použití:
Celkový objem:
%
Použití:
Přijede cca: 0 mixů | 0 míchaček
Přílohy:
Beton Vám dovezeme na stavbu. Vlastní doprava, přijedu si pro beton sám.
Ano, potřebuji beton čerpat. Ne, nepotřebuji beton čerpat.