Vláknobeton a drátkobeton

dratkobeton

Podstatou vláknobetonu jsou rovnoměrně rozptýlená vlákna, která zlepšují jeho vlastnosti a která jsou zapracována do čerstvého betonu již v betonárně. Vlákna mohou být vyrobena z různých materiálů a liší se i tvarem a rozměry. Nejčastěji se používají vlákna polymerová, polypropylénová a vlákna ocelová. Beton obohacený ocelovými vlákny se nazývá drátkobeton.

Vláknobetony jsou betonové směsi, které jsou při výrobě na betonárně skupiny CEMEX obohaceny o vlákna polypropylénová. Ta zachycují napětí vytvářené objemovými změnami betonu a omezují nebo zcela zabraňují vzniku trhlin. Vlákna zabraňují opadávání betonu v okrajových částech konstrukce a celkově zlepšují soudržnost betonu v detailech, například na hranách. Polymerová nebo polypropylénová vlákna však nemohou nahradit klasickou ocelovou konstrukční výztuž betonu.

dratkobetonVýhodou drátkobetonu je, obdobně jako u vláknobetonu, omezení vzniku smršťovacích trhlin a deformací betonu. Rozptýlená ocelová vlákna však mohou, na rozdíl od vláken polypropylénových, v určitých případech nahradit klasickou betonářskou výztuž. Volbou drátkobetonu je možné snížit riziko nesprávného vyztužení nebo posunutí výztuže, například při hutnění betonu. Volbou betonu s rozptýlenou výztuží místo běžné výztuže se výrazně zrychluje postup výstavby.

Výhody drátkobetonu a vláknobetonu

  • Omezení vzniku trhlin a deformace betonu
  • Zabránění opadávání betonu v okrajových částech konstrukce
  • Větší soudržnost betonu

Použité množství drátků se pohybuje mezi 20 - 40 kg/m3 v závislosti na typu drátků, pevnostní třídě použitého betonu a požadované hodnotě vyztužení.

Drátkobetony se úspěšně uplatňují v konstrukcích podlah a v základových deskách obytných domů i veřejných staveb, v průmyslových podlahách, v subtilních konstrukcích s omezeným použitím klasické výztuže.

Jsme vám blízko

Najděte si svou nejbližší betonárnu!

Najděte si svou nejbližší betonárnu!

Kalkulátor ceny

Zkuste náš nový kalkulátor a zjistěte cenu betonu. Rychle a jednoduše!

1

spočítejte si

Objem betonu

2

vyberte

Typ betonu

3

poptejte

Cenu betonu

Kontaktujte nás

Nevíte se rady? Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat s jakýmkoliv dotazem!

Vyberte tvar

čtverec obdélník trojuhelník pravoúhlý trojuhelník lichoběžník rám núhelník núhelník kolo

Vaše poptávka

Objem betonu:
Použití:

Osobní údaje

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací...