Betonový potěr
Základní složení betonového potěru je cement, písek, štěrk, kamenivo o maximální velikosti zrna 4 mm a voda, v různých poměrech. Jedná se o vrstvu betonu, který je v podlahové konstrukci a má podkladní a vyrovnávací funkci.
Je skutečně rozdíl mezi betonem a potěrem, který se právě liší ve způsobu použití. Konstrukční beton neboli beton určený pro staticky namáhané konstrukce, má dvě rozhodující veličiny pevnosti v tlaku, krychelnou a válcovou. Beton, který se používá na podlahu, což je potěr, nenese žádnou konstrukci, a proto je u něj položen důraz na hranolovou pevnost v tlaku a pevnost v tahu za ohybu. Pro betonové potěry je klíčová zejména odtrhová pevnost, což je pevnost v tahu povrchových vrstev.
Čtyři typy potěru
Rozeznáváme čtyři základní typy:
- Litý cementový potěr
- Litý anhydritový potěr
- Cementový potěr ze zavlhlé betonové směsi
- Suchý beton
Každý z těchto typů je specifický a mnohdy má ještě vlastní modifikace.
Betonový potěr se velmi často označuje také jako cementový potěr nebo cementová či betonová mazanina. Vyrábí se na betonárnách v několika pevnostních třídách, které přirozeně odpovídají pevnostním třídám betonu.
Třídy betonových potěrů:
- CP 200 - obsahuje 200 kg cementu na 1m3 směsi
- CP 300 - obsahuje 300 kg cementu na 1m3 směsi
- CP 400 - obsahuje 400 kg cementu na 1m3 směsi
- CP 500 - obsahuje 500 kg cementu na 1m3 směsi
Pevnost betonového potěru se zvyšuje množstvím cementu v něm obsaženém. Používá se převážně na podlahové konstrukce do výšky 4 cm a to jako vyrovnávací vrstva, na kterou se umístí podlahová krytina.
Výhody betonového potěru
Vytváří dokonale rovný povrch, který lze použít i v trvale vlhkém prostředí. Pochozí je již po 24 hodinách, ačkoliv je nutné přihlédnout k teplotě a vlhkosti v prostoru. Nepotřebuje žádnou výztuhu a je vhodný i pro podlahová topení. Vysoká jakost je dána přísnou kontrolou výroby a výběrem surovin.