Nejzajímavější budovy z betonu na světě

Nejzajímavější budovy z betonu na světě
Aktualizováno: 25.04.2024

Beton není jen obyčejný stavební materiál. Od starověkých římských dob a po celou dobu své existence prokázal svou neuvěřitelnou flexibilitu a schopnost přizpůsobit se různým stavebním požadavkům. V tomto článku se podíváme na deset nejzajímavějších budov z betonu na světě, které jsou dokonalým spojením umění a funkčnosti.

1. Pantheon, Řím

Pantheon je jednou z nejvýznamnějších budov starověkého Říma. Tato nádherná stavba, pravděpodobně navržená Apollodorem z Damašku kolem roku 126 n. l., je významným příkladem využití betonu v architektuře. I když starověcí Římané neměli k dispozici ocelově vyztužený beton, dokázali beton použít tak efektivně, že jeho potenciál nebyl nikdy plně naplněn. Nejvýraznějším prvkem Pantheonu je kruhový otvor v jeho vrcholu, který do interiéru vpouští světlo a vytváří tak dojem vnitřního slunce.

2. Unite d Habitation, Marseille

Beton má schopnost být primitivní a technologický, masivní a lehký a kombinovat vlastnosti oceli s vlastnostmi bahna. Le Corbusier, který tuto budovu navrhl v roce 1952, jako první dokázal plně využít expresivní rozsah betonu. Jeho Unite d Habitation v Marseille je mohutný bytový dům, který je současně lodi připluté z nedalekého Středozemního moře a kusem okolních hor.

3. Restaurace Los Manantiales, Mexico City

Restaurace Los Manantiales v Mexico City je mistrovským dílem architekta Felixe Candely, který v roce 1958 dokázal využít vyztužený beton k vytvoření struktury s mimořádnou lehkostí. Tato stavba je jedním z nejranějších a nejlepších příkladů využití betonu k vytvoření struktury, která navzdory své hmotnosti téměř nedotýká země.

4. Banka Londýna a Jižní Ameriky, Buenos Aires

Banka Londýna a Jižní Ameriky v Buenos Aires je jednou z nejslavnějších budov italsko-argentinského architekta Clorinda Testy. Tato fascinující stavba, která byla dokončena v roce 1966, připomíná skelet dinosaura. Přesto se jí daří vytvořit civilizovaný vztah s okolními neoklasicistními fasádami.

5. Kostel Saint-Jean-de-Montmartre, Paříž

Kostel Saint-Jean-de-Montmartre v Paříži je jedním z prvních pokusů o realizaci gotické architektury pomocí vyztuženého betonu. I přes svou neohrabanost je tato stavba dojemná a hrdinská. Kostel byl tak před svou dobou, že stavební předpisy s ním nestačily držet krok, což vedlo k odkladu jeho stavby.

6. SESC Pompeia, Sao Paulo

SESC Pompeia v Sao Paulu je dalším příkladem využití betonu v architektuře. Tato budova, navržená Linou Bo Bardi v roce 1986, je současně plaveckým bazénem, halou pro indoor fotbal a další sportovními kurty. Její design je zároveň pevností a oázou svobody.

7. Technická škola Eberswalde, Německo

Eberswalde technická škola v Německu, navržená Herzogem a de Meuronem v roce 1999, představuje nový přístup k betonu. Architekti se rozhodli vytisknout na betonový povrch ecletický soubor obrázků, které vybral umělec Thomas Ruff.

8. Kostel svatého Jana, Collegeville, Minnesota

Kostel svatého Jana v Collegeville v Minnesotě je dílem Marcela Breuera, absolventa Bauhausu. Tento kostel je jedinečný tím, že dokáže proměnit tuny betonu v minerální origami.

9. Dům Poli, Coliumo, Chile

Dům Poli v Coliumo v Chile, navržený Pezo von Ellrichshausenem v roce 2005, je příkladem toho, jak může vypadat beton, když je použit v nejnáročnějších podmínkách. Dům je osamělý na mysu, kam se špatně dostává, a tak je jeho konstrukce omezena na nejnutnější. Výsledkem je stavba, jejíž kubická čistota je vyvážená hrubostí materiálu a kde stopy dřevěných forem betonu vytvářejí pocit mimořádně vznešené dřevěné boudy.

Beton je materiál, který nabízí neskutečnou flexibilitu a umožňuje tvořit stavby různých tvarů a velikostí. Tyto budovy jsou důkazem toho, jak může být beton použit jako umělecký a architektonický nástroj.

Kalkulátor betonu – nezávazná poptávka

+ přidat další tvar
čtverec obdélník trojuhelník pravoúhlý trojuhelník lichoběžník rám núhelník núhelník kolo

Celkový objem: 0,0 m3

%
Mix
Přijede cca: 0 mixů
Mix
Což je cca: 0 míchaček
Zadejte tvar a rozměry plochy, kterou potřebujete vybetonovat, vyberte způsob použití, a náš kalkulátor betonu se postará o vše ostatní, včetně odeslání poptávky, přičemž minimální objem vaší poptávky je 1m3.

Celkový objem: 0,0 m3

%
Mix
Přijede cca: 0 mixů
Mix
Což je cca: 0 míchaček
Použití:
Celkový objem:
%
Použití:
Přijede cca: 0 mixů | 0 míchaček
iPokud není č.p., popř. ani ulice známá, uveďte nejbližší ulici a č.p.
i Plánované použití a specifikace betonu, např.:
1) Základové pasy pro rodinný dům – C20/25
2) Podlaha - garáž (dlažba) – C25/30
3) Stropy – C30/37
4) Venkovní plocha (pojezdová) – C30/37
5) Opěrná stěna – ztracené bednění – C25/30

Výše uvedené specifikace betonů (C25/30 apod.) nelze brát jako doporučení. Specifikaci (pevnost) betonu najdete v projektové dokumentaci, popř. ji získáte od stavbyvedoucí, statika nebo projektanta.
Přílohy:
i K dopravě betonových směsí používáme autodomíchávače značek MAN, IVECO, MERCEDES aj. o objemu 6-8m3.

Berte na vědomí, že dopravu pro suché/zavlhlé směsi (např. potěry/mazaniny) nenabízíme, ale na vyžádání můžeme doporučit naše partnery.
Beton Vám dovezeme na stavbu. Vlastní doprava, přijedu si pro beton sám.
Více na cemex.cz
i Pokud potřebujete uložit beton na větší vzdálenost, popř. do výšky, zvolte možnost čerpání betonu. Do pole „Specifikace betonu“ uveďte vzdálenost, na kterou chcete beton čerpat (např. čerpání 28m). Ano, potřebuji beton čerpat. Ne, nepotřebuji beton čerpat.