Pěnobetony. K čemu se hodí a k čemu ne
V současné době se stále více při stavebních nebo rekonstrukčních pracích využívá takzvaný pěnobeton. Jedná se o tekutý stavební materiál, který je vyráběný v několika variantách. Ty se od sebe odlišují především v objemové hmotnosti a pevnosti v tlaku.
- Tento materiál se tedy dá přizpůsobit prakticky každému projektu.
- Nejvíce se využívá jako základ pro další vrstvy podlahové konstrukce.
S jeho pomocí lze vyrovnat i podlahu, která není na všech stranách stejně rovná. Tento způsob je finančně mnohem výhodnější než ostatní dříve používané metody. Pěnobeton se používá také ve svažitém terénu nebo tam, kde zůstaly zbytky původního betonového povrchu.
- Své místo také nachází při budování podlahy ve starších domech, kde je běžné, že povrch budoucí podlahy není rovný.
- Dřívějšími postupy byla nutná pokládka různě silných polystyrenových desek. Tento způsob byl nejen pracný, ale také finančně náročný.
- Díky tomu, že je pěnobeton tekutým materiálem, vytvoří se jeho aplikací automaticky rovná vrstva a také se spolehlivě zalijí i vysoké rozvody vody, elektřiny nebo odpady v podlaze.
- Výhodou je nízká hmotnost
Další využití nachází pěnobeton v případě navyšování domu o patro. Klasické materiály by původní střechu příliš zatížily, a to by mohlo mít nežádoucí vliv na statiku celého domu. Pěnobeton obsahuje vysoké množství vzduchových pórů, a proto je jeho objemová hmotnost udávána již od 300 kg/m3. Navíc je pěnobeton stabilní, nesesedá a nemění svůj objem.
- Disponuje také nízkým součinitelem tepelné vodivosti.
- V kombinaci s vhodnými materiály lze docílit dobrých izolačních, akustických i protipožárních vlastností.
Pěnobeton Poroflow je tedy možné využít prakticky pro vyrovnání jakéhokoliv povrchu, na který se bude instalovat další vrstva pro vytvoření podlahy. Není vhodný jako náhrada potěrů. Jedná se pouze o vyrovnávací vrstvu, na kterou je nutné potěr nanést.