Zavadlý beton

Zavadlý beton
Aktualizováno: 18.10.2023
Existuje několik úrovní konzistence betonu neboli stupně zpracovatelnosti, které jsou značeny od S1 až do S4. Stupeň S1 je v podstatě označení pro směs zavlhlou, kterou mohou převážet sklápěcí vozy a u ostatní konzistence S2 –S4 je dobrá doprava na stavbu autodomíchávačem. Jednotlivé stupně zpracovatelnosti betonu se přirozeně liší svojí recepturou a to je důvod, proč zpracovávat směs v dané konzistenci. Zavadlý beton se vyrábí bez přídavné vody, obsahuje pouze vodu z kameniva. Vzhledem k tomu, jakou obsahuje vlhkost je doba zpracování stejná jako u běžných betonů, tudíž 90 minut od namíchání. Při dopravě a čerpání betonu je velmi důležité zohlednit klimatické vlivy, především v letním a zimním období. V zimním hrozí namrzání směsi a v letním hrozí větší a rychlá ztráta konzistence a nastává tuhnutí poměrně daleko dříve.

Zavlhlý beton a práce s ním

V tomto případě se dá zavlhlý beton ještě na stavbě promíchat, čímž se s ním bude velmi dobře pracovat. Je ideální pro menší plochy, ale samozřejmě dá se s ním betonovat celkem dobře i na větší ploše, ačkoliv zde by bylo lepší použít například litý beton, pokud by se realizovala například podlaha. Zavlhlé směsi je dále vhodné hutnit plošnými vibračními deskami, směsi konzistence S3 a S4 zase pomocí ponorných vibrátorů. Pokud se jedná o horizontální plošné konstrukce, tak by měly přijít na řadu vibrační lišty. Samozhutnitelné betony je vhodné hutnit vpichem tyče nebo vůbec. Míra zhutnění má přímý vliv na výslednou kvalitu a pevnost betonu. Samozřejmě o zavadlý beton je nutné se dále dobře postarat.

Jak uložit betonovou směs

Betonová směs se ukládá a zpracovává ve vodorovných vrstvách stejné tloušťky. Plynulým postupem se samozřejmě zajišťuje perfektní spojení jednotlivých vrstev. Neznamená, že zavadlý beton je ztuhlý beton. Na zřetel se musí vzít i možnost smršťování a objemové změny tvrdnoucího betonu.

Kalkulátor betonu – nezávazná poptávka

+ přidat další tvar
čtverec obdélník trojuhelník pravoúhlý trojuhelník lichoběžník rám núhelník núhelník kolo

Celkový objem: 0,0 m3

%
Mix
Přijede cca: 0 mixů

Celkový objem: 0,0 m3

%
Mix
Přijede cca: 0 mixů
Použití:
Celkový objem:
%
Použití:
Přijede cca: 0 mixů
Přílohy:
Beton Vám dovezeme na stavbu. Vlastní doprava, přijedu si pro beton sám.
Ano, potřebuji beton čerpat. Ne, nepotřebuji beton čerpat.