Betonářská výztuž

Betonářská výztuž
Aktualizováno: 18.10.2023

Betonářská výztuž, také nazývaná výztužná vložka, betonářská ocel nebo měkká výztuž, je klíčovým prvkem při posilování betonu s cílem zvýšit jeho nosnost a snížit deformaci. Jde v podstatě většinou o ocelové tyče vložené do čerstvého betonu. Tento proces umožňuje vytvoření železobetonu, který je nezbytný pro stavbu odolných a pevných konstrukcí.

Význam soudržnosti mezi výztuží a betonem

Pro vytvoření železobetonu je klíčová soudržnost mezi výztuží a betonem. Při použití kruhové výztuže se soudržnost zajišťuje pomocí výstupků, které jsou speciálně tvarovány na povrchu tyče. Tyto výstupky umožňují betonu proniknout do mezer a zaručují pevné spojení mezi výztuží a betonem.

Ochrana betonářské výztuže před korozí

Životnost železobetonové konstrukce je také ovlivněna krycí vrstvou, která chrání ocelové vložky před korozi. Hloubka krycí vrstvy je důležitá, protože čím hlouběji je výztuž uložena pod povrchem, tím lépe je chráněna před korozi. Kromě toho lze vložky opatřit povlakem nebo použít korozivzdornou ocel, aby se minimalizovalo riziko koroze.

Kalkulátor betonu – nezávazná poptávka

+ přidat další tvar
čtverec obdélník trojuhelník pravoúhlý trojuhelník lichoběžník rám núhelník núhelník kolo

Celkový objem: 0,0 m3

%
Mix
Přijede cca: 0 mixů
Mix
Což je cca: 0 míchaček
Zadejte tvar a rozměry plochy, kterou potřebujete vybetonovat, vyberte způsob použití, a náš kalkulátor betonu se postará o vše ostatní, včetně odeslání poptávky, přičemž minimální objem vaší poptávky je 1m3.

Celkový objem: 0,0 m3

%
Mix
Přijede cca: 0 mixů
Mix
Což je cca: 0 míchaček
Použití:
Celkový objem:
%
Použití:
Přijede cca: 0 mixů | 0 míchaček
iPokud není č.p., popř. ani ulice známá, uveďte nejbližší ulici a č.p.
i Plánované použití a specifikace betonu, např.:
1) Základové pasy pro rodinný dům – C20/25
2) Podlaha - garáž (dlažba) – C25/30
3) Stropy – C30/37
4) Venkovní plocha (pojezdová) – C30/37
5) Opěrná stěna – ztracené bednění – C25/30

Výše uvedené specifikace betonů (C25/30 apod.) nelze brát jako doporučení. Specifikaci (pevnost) betonu najdete v projektové dokumentaci, popř. ji získáte od stavbyvedoucí, statika nebo projektanta.
Přílohy:
i K dopravě betonových směsí používáme autodomíchávače značek MAN, IVECO, MERCEDES aj. o objemu 6-8m3.

Berte na vědomí, že dopravu pro suché/zavlhlé směsi (např. potěry/mazaniny) nenabízíme, ale na vyžádání můžeme doporučit naše partnery.
Beton Vám dovezeme na stavbu. Vlastní doprava, přijedu si pro beton sám.
Více na cemex.cz
i Pokud potřebujete uložit beton na větší vzdálenost, popř. do výšky, zvolte možnost čerpání betonu. Do pole „Specifikace betonu“ uveďte vzdálenost, na kterou chcete beton čerpat (např. čerpání 28m). Ano, potřebuji beton čerpat. Ne, nepotřebuji beton čerpat.