Bednění

Bednění
Aktualizováno: 18.10.2023

Definice bednění je poměrně jednoduchá, jelikož se jedná o dočasnou nebo trvalou pomocnou konstrukci, která vytváří formu pro uložení a zhutnění čerstvého betonu. Zvláště pokud se to bude týkat betonových a železobetonových konstrukcí a prvků. Taková forma se skládá z bednícího pláště, vnitřních a vnějších výztuh. Dále se musí její poloha důkladně zabezpečit opěrným a podpěrným systémem. Postavené bednění musí zůstat pro monolitické konstrukce umístěno až do té doby, dokud beton není dostatečně vyzrálý, což znamená natolik pevný, že bude držet tvar a nepotřebuje již podporu. Teprve poté dochází k odstranění formy – takzvanému odbednění.

Bednění podle kategorií

  • systémové bednění – rámové systémy jsou tvořeny za pomoci ocelových a hliníkových profilů, spojování probíhá za pomoci rychloupínačů
  • nosníkové bednění – jsou využívána pro obednění svislých i vodorovných konstrukcí, dále se dělí na nosníkové stropní bednění a stěnové (velkoplošné)
  • zvláštní bednění – to je zejména vytvářeno tam, kde je nutná realizace neobvyklých tvarů a díky zvláštnímu bednění to rozhodně není problém
  • tesařské bednění – klasické bednění, které se dá využít například u schodů a podobně

I pro výběr a návrhy bednění platí určité zásady, kromě toho je třeba věnovat ještě pozornost principům zatížení formy bednění a přirozeně s tím budou souviset opěrné a podporné konstrukce. Rozhodně je nesmírně důležité věnovat pozornost zhotovení a provést kontrolu před betonáží.

Výběr bednění

Jedná se o úplně první krok, kterým se začíná při návrhu realizace betonové konstrukce. Může to ovšem ovlivnit velké množství faktorů.

  • Požadavky na vzhled povrchu, který bude mít betonová konstrukce.
  • Požadavky na její tvarový vzhled.
  • Promítnout se do toho mohou i rovněž finanční náklady, zvláště pokud není jiná možnost a bednění bude nutné si pronajmout.
  • Možnosti manipulace, o čem rozhoduje hmotnost samotných prvků či forem.

Přípravu bednění provádí většinou technolog nebo ten, kdo stavbu připravuje a rozhodně v tom podstatnou roli sehraje i projektant.

 

Kalkulátor betonu – nezávazná poptávka

+ přidat další tvar
čtverec obdélník trojuhelník pravoúhlý trojuhelník lichoběžník rám núhelník núhelník kolo

Celkový objem: 0,0 m3

%
Mix
Přijede cca: 0 mixů

Celkový objem: 0,0 m3

%
Mix
Přijede cca: 0 mixů
Použití:
Celkový objem:
%
Použití:
Přijede cca: 0 mixů
Přílohy:
Beton Vám dovezeme na stavbu. Vlastní doprava, přijedu si pro beton sám.
Ano, potřebuji beton čerpat. Ne, nepotřebuji beton čerpat.