Kalkulátor

Jak se liší válcovaný beton od litého betonu?

Jak se liší válcovaný beton od litého betonu?
Aktualizováno: 15.06.2023

Není beton jako beton

Beton se dá rozdělit na několik druhů a každý druh bude mít přirozeně jiné vlastnosti a také je určený pro odlišné použití. Pokud chcete mít efektivní produkt, který bude odpovídat vašim potřebám, poté je lepší se obrátit na odborníky a nechat si poradit. Cemex například nabízí velmi pestrou a bohatou škálu čerstvých betonů, betonových směsí a navíc je možné si rovnou tento namíchaný beton nechat přivést až přímo na stavbu. A že skutečně není beton jako beton, to dosvědčuje například i to jak se liší válcovaný beton od litého betonu.

Válcovaný beton

Předně vyniká dlouhou životností a pevností, což zase až tak u betonu není nic neobvyklého. Jen tento se pokládá asfaltovým finišerem a je rychlý, levnější a odolnější na výstavbu vozovek, než běžné konvenční materiály. Navíc se mu musí přiznat ještě velmi příjemný benefit, že nevyžaduje žádnou přidanou výztuž nebo jiné bednění atd., dosahuje tak velmi zajímavých úspor. Válcový beton je ideální i v tom ohledu, že je nadmíru odolný vůči vyjíždění kolejí, vydrží totiž velké bodové zatížení, které se běžně na našich komunikacích opakuje. Má samozřejmě další přednosti.

Jeho základní složkou není nic výjimečného, tudíž má stejné složení jako běžný beton – písek, kamenivo, cement a voda. Jen se liší v množství jednotlivých složek.

Litý beton

Tentokrát se přesuneme na jinou plochu a budou to především podlahy. V tomto případě se jedná o tekutou betonovou směs. Ta dokáže vyplnit tvar působením své váhy a napomáhají k tomu vibrace pomocí dlouhé tyče, které odstraňují vzduchové kapsy v betonu.

Je ale pravdou, že se s ním můžete setkat i na jiných místech, než jen při realizaci podlahových ploch. Díky vlastnostem, které litý beton má, lze ho použít i pro plošné konstrukce. Sem se řadí základové desky nebo stropy. Rovněž se na něj můžete spolehnout při vyplňování různých tvarů bednění a rozhodně nezklame ani při tvarově složitých konstrukcích. Také nese označení jako samozhutnitelný nebo samonivelační beton.

Kalkulátor betonu – nezávazná poptávka

Vyberte tvar

Celkový objem: 0,0 m3

%

Objem betonu: Použití: